porady,samochody,nowości,przepisy,tuning,nowinki,sport
niedziela, 10 kwietnia 2011
Elektronika samochodowa
Dzisiejsza technologia budowy i działania samochodów, znacznie odbiega od tej z przed kilkunastu lat. Obecnie, mechaniczne elementy w samochodzie, zastąpione są elektroniką, aby pojedyncze układy stały się znacznie bardziej funkcjonalne i niezawodne. Z czasem, ilość takich układów opartych na elektronice, znacznie wzrastała.
Dziś wymagania dotyczące bezpieczeństwa prowadzenia pojazdu, komfortu i czystości spalin zmusiły koncerny samochodowe do tego, aby elektronika samochodowa stała się priorytetowym narzędziem w budowie aut. Układy elektroniczne, które obecnie możemy znaleźć w samochodzie, podzielić możemy na następujące elementy zależne od funkcji jaką spełniają:
- nastawniki - jest to rodzaj elementów wykonawczych i ich zadaniem jest zamienić wyjściowe sygnały elektryczne na mechaniczne wielkości. Za przykład można tu podać sposób działania wentylatora czy wtryskiwacze silnika.
- czujniki oraz nadajniki zdalnej wartości - elementy te odpowiedzialne są za rejestrowanie warunków pracy. Zamieniają one fizyczne wielkości na elektryczne sygnały.
- sterowniki - elementy te przetwarzają informacje, które przekazywane są z nadajników i czujników zdalnej wartości według konkretnie określonych metod obliczeń. A dokładniej mówiąc, według regulacji i algorytmów sterowania. Sterowniki to inaczej interfejsy diagnostyczne pojazdu. Dodatkowo, sterują elementami wykonawczymi po przez elektryczne wyjściowe sygnały.
- elektroniczna diagnostyka - układ ten kontroluje podzespoły oraz cały system. Wiadomości o wykrytych awariach, zbierane są w pamięci sterownika. Dzięki temu, awarie w szybki sposób mogą być diagnozowane i naprawione. Stacja obsługi pojazdów lub serwis samochodowy, posiadają specjalne narzędzie o nazwie interfejsy diagnostyczne, które to po podłączeniu do złącza sterownika pokazują kod określający który podzespół jest uszkodzony.
Dzisiejsza mechanika samochodowa zatem to nie tylko wymiana uszkodzonych elementów, gdyż głównie całym pojazdem steruje elektronika samochodowa i silnik. Jak zatem widać, budowa wewnętrzna całego pojazdu to głównie kable przewodzące sygnały, co w danym momencie kierowca chce zrobić. Oczywiście zarówno osoba prowadząca pojazd jak i pasażer, nie widzą całego mechanizmu działania, jednak kontrolki na stacyjce, pokazują większość przeprowadzanych przez kierowcę czynności. Trzeba także pamiętać, że w nowych samochodach, większość elementów mechanicznych jest zabudowana. Otwierając przednią klapę samochodu, niewiele części możemy zobaczyć. Z tego też względu diagnostyka samochodowa ?na oko? się tu nie sprawdzi. Aby poznać przyczynę awarii, w takim wypadku niezbędna będzie wizyta w autoryzowanym serwisie. Także większość prywatnych usług mechaniki pojazdowej, posiada interfejsy diagnostyczne. Musimy jednak pamiętać, że większość marek samochodów, posiada odmienne programatory, a ponieważ jest to dosyć drogie urządzenie, wyprodukowano programatory uniwersalne. Czy jednak rzeczywiście są one skuteczne? Ile osób, tyle opinii na ten temat. Zazwyczaj urządzenia takie wykryją usterkę, jednak dla pewności prawidłowej diagnostyki, możemy udać się do serwisu. Kolejną rzeczą o jakiej warto wspomnieć, jest fakt, że nowe samochody, kupowane u dealerów, posiadają gwarancję. Jeśli takie auto trafi do nieautoryzowanego warsztatu samochodowego - gwarancja straci ważność. Dlatego też czasem warto się zastanowić, czy naprawdę warto naprawiać usterkę w innym miejscu niż jest to zalecane.
--
Stopka
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz